- Для чого потрібні вушні вкладиші?
Виявляється, для того, щоб добре чути, недостатньо купити дорогий слуховий апарат і вдало налаштувати його у досвідченого фахівця. Є ще один секрет гарного слуху, без якого ваші гроші і час будуть витрачені даремно. Йдеться про ушном вкладиші. Здавалося б, така маленька деталь, дрібниця, на яку часто не звертають уваги. А скільки проблем може створити його неправильний вибір!
Отже, що це таке і для чого він потрібен? Вушний вкладиш разом зі звуководом забезпечують з'єднання завушного слухового апарату з вухом. З їх допомогою посилений апаратом звук надходить безпосередньо в зовнішній слуховий прохід. Основними функціями вкладиша при цьому є надійна фіксація апарату на вусі і акустична ізоляція слухового проходу.
Існують три види вушних вкладишів:
стандартні примірочні вкладиші
індивідуальні вкладиші
стандартні вкладиші для нових варіантів акустичного сполучення
Стандартні примірочні вкладиші
Вони можуть відрізнятися за розмірами і формою. Як правило, мають вигляд капелюшка гриба. Їх виготовляють з різних полімерних матеріалів, найчастіше з ПВХ або силікону. Через це вони досить швидко втрачають форму і починають випадати з вуха. Деформація вкладиша призводить до розгерметизації слухового проходу, при цьому з'являється неприємний свист, який сигналізує про виникнення акустичного зворотного зв'язку. Крім того, такі вкладиші швидко тверднуть, можуть дряпати і пошкоджувати шкіру. З цих причин стандартні примірочні вкладиші служать недовго (2-3 місяці) і потребують частої заміни. Стандартний примірювальний вкладиш допускається використовувати тимчасово, до тих пір, поки не буде готовий постійний, виготовлений індивідуально по зліпку слухового проходу.
Увага! При використанні стандартних примірочних вкладишів практично неможливо отримати оптимальний результат! Тому разом з покупкою класичного завушного слухового апарату в більшості випадків рекомендується замовляти індивідуальний вушний вкладиш.
Індивідуальні вушні вкладиші
Забезпечують надійну фіксацію апарату за вухом - при їх використанні ризик втрати слухового апарату прагне до нуля.
Підтримують заданий рівень посилення звуку. Для стандартних вкладишів характерно нестабільне становище в вусі - вони можуть зміщуватися при жуванні, відкриванні рота, що призводить до постійного спотворення звуку. Навпаки, становище індивідуального вкладиша в вусі, завдяки його формі, стабільно, тому посилення звуку підтримується на постійному рівні.
Точно повторюючи форму слухового проходу, індивідуальний вушний вкладиш більш щільно прилягає до його стінок. Це різко зменшує ймовірність виникнення акустичного зворотного зв'язку (неприємного свисту).
Дозволяють уникнути окклюзионного ефекту (надлишкового посилення власного голосу) за рахунок використання вента. Цей додатковий наскрізний канал дає ще одну важливу перевагу: він забезпечує вентиляцію вуха, що особливо важливо при супутніх запальних захворюваннях зовнішнього та середнього вуха (отитах).
Індивідуальні вушні вкладиші виготовляються за зліпком вуха пацієнта. Зняття зліпка - безболісна і нескладна процедура, яка виконується слухопротезістом. Спочатку в слуховий прохід поміщають поролонову або ватяну прокладку (отоблок), а потім вводять спеціальну силіконову зліпочного масу. Через кілька хвилин ця маса твердне, і вийшов зліпок витягують. За зліпком в отопластіческой лабораторії виготовляють вкладиш. Далі він піддається обробці - поліруванню, шліфуванню і, якщо це необхідно, модифікації: в ньому просвердлюють додаткові отвори для кращого звучання апарату, або для вентиляції вуха.
Індивідуальні вкладиші зазвичай виготовляються з високоміцного акрилу або силікону. Найчастіше використовують різні види фотоакріла (технологія фотополімеризації). Вкладиші з цього матеріалу мають хороші акустичні властивості, чудовий зовнішній вигляд, легко піддаються механічній обробці і вельми довговічні. Маленьким дітям, а також дорослим з чутливою шкірою і / або дуже великою втратою слуху можуть знадобитися вкладиші з м'якого силікону, що володіють властивістю термопластичности. Нагріваючись в слуховому проході до температури тіла, такі вкладиші стають ще більш м'якими і податливими, приймаючи при цьому форму вуха пацієнта.
За дизайном розрізняють канальні вкладиші (мініатюрні і непомітні, занурюються вглиб слухового проходу), канальні вкладиші з упором для кращої фіксації в вусі, полуконхі і конхи (заповнюють всю порожнину вушної раковини), а також їх модифікації. Вибір матеріалу і дизайну вкладиша залежить від ступеня зниження слуху, форми зовнішнього слухового проходу, потужності і типу слухового апарату. Середній термін служби індивідуального вушного вкладиша становить 1-2 роки. Однак у дітей, у зв'язку з швидким зростанням вуха може знадобитися більш часта їх заміна - приблизно раз на 6 місяців.
Стандартні вкладиші для нових варіантів акустичного сполучення
В останні роки широкого поширення набули варіанти акустичного сполучення (з'єднання слухового апарату з вухом) без застосування ріжка і стандартного товстого звуководом. Замість них з'явилися тонкі мікротрубочки, безпосередньо прикріплюються до корпусу апарата. Їх використання забезпечило чудовий косметичний ефект, зробивши апарат практично невидимим. Крім того, вони дають можливість уникнути надмірного посилення низьких частот, особливо, якщо їх застосовують разом з особливими відкритими вкладками, що мають великі отвори і вільно пропускають зовнішні звуки. В даний час є різноманітні варіанти стандартних вкладишів, що відрізняються по дизайну, розмірам і ступеня «відкритості». Можна виділити кілька типів куполоподібних вкладишів - відкриті, закриті і потужні (подвійні), а також вкладиші-тюльпани. Якість їх виготовлення і ступінь підгонки настільки високі, що необхідність у виготовленні індивідуальних вкладишів в більшості випадків відсутній. Однак, є ряд ситуацій, таких, як сильна втрата слуху, нестандартна форма слухового проходу, коли без індивідуальних вкладишів не обійтися.
Поради по догляду.
Для того, щоб індивідуальний вушний вкладиш служив якомога довше, за ним потрібно правильно доглядати. У акустичний канал вкладиша періодично проникає вушна сірка, а в трубочці-звуководом, що з'єднує вкладиш з апаратом, може накопичуватися волога (конденсат). Це призводить до повного припинення проведення звуку - апарат замовкає. Тому трубочку (і, звичайно, сам вкладиш) необхідно регулярно промивати, попередньо від'єднавши від слухового апарату. Рекомендується попередньо на деякий час замочити їх в теплому мильному розчині, після чого промити під струменем проточної води. Знову приєднувати вкладиш до апарату можна тільки після його ретельного просушування і продування за допомогою спеціальної груші. Не рідше, ніж раз на півроку, трубочку слід міняти, тому що згодом вона стає жорсткою і починає зісковзувати з ріжка апарату.